• An Angel’s fund where investors and startups grow together through engaged investments.

"Být u zrodu firmy, ze které se během několika let může stát když ne globální, tak důležitý odvětvový hráč je velmi silný motiv."

Rozhovor s Michalem Ciffrou, partnerem Grouportu, o jeho cestě a pohledu na startupový svět
"Být u zrodu firmy, ze které se během několika let může stát když ne globální, tak důležitý odvětvový hráč je velmi silný motiv."

1. Jaká byla tvoje cesta ke společnosti Grouport? 

Studoval jsem pražskou ekonomku. Bavilo mě spojovat zdánlivě “měkká” témata, jako jsou inovace a inovační kultura ve společnosti s “tvrdými” čísly, která jsem našel ve financích a oceňování společností. Ve výsledku přijdeš na to, že to spolu souvisí a nejde to příliš oddělit. Po škole jsem byl několik let analytik se zaměřením na oceňování podniků a M&A. Výborná škola, která tě naučí myslet v číslech a zároveň pracovat na několika vzájemně nesouvisejících projektech zároveň. Začala mi ale chybět “druhá půlka žárovky”, jak by řekl Márdi z Vypsané fixy.

S Petrem Šímou, partnerem poradenské společností, kde jsem pracoval, jsme založili DEPO Ventures, s tím, že chceme propojovat investory z našeho networku se nadějnými českými startupy. Celé to zapadalo do komplexu služeb mateřské společnosti, pomohli jsme několik startupů velmi úspěšně zafinancovat. V delším období jsme došli k tomu, že máme v deal flow dobré projekty, ale nemáme je s kým propojovat - počet menších investorů, kteří by byli schopni systematicky investovat takto rizikový kapitál byl velmi malý. A to byl důvod, proč jsme před už téměř dvěma lety přišli s konceptem “andělského fondu” - Grouportu

2. Popiš prosím hlavní náplň tvojí práce.

Mojí hlavní odpovědnostní je vyhledávání, selekce a řízení procesu investice do startupu. V poinvestiční fázi se starám o to, aby se startup z portfolia úspěšně rozvíjel a my ho mohli zdárně předat do “péče” investorovi, který se zaměřuje na pozdější fáze.

Fungujeme jinak, než většina ostatních fondů. Máme poměrně malý manažerský tým, takže všichni děláme tak trochu všechno. Naši investoři se však aktivně zapojují do fungování fondu, ať už jde o rozhodování o společnostech, které se zainvestují nebo poinvestičního vedení a mentoringu.

3. Přemýšlel si někdy sám, že bys založil vlastní startup?

Přemýšlel a založil. DEPO i Grouport jsou vlastně takové naše startupy. Nyní vážně, určitě přemýšlel a myslím, že zkušenosti z “druhé strany” každého investora kultivují. Jason Calacanis, jeden z prvních angel investorů Uberu říká, že angel investor ve startupu vidí svůj lepší, mladší, nablýskanější a úspěšnější odraz v zrcadle. Asi na tom něco je :).

4. Co se ti nejvíc líbí na dnešních startupistech? 

Osobně tuto otázku neřeším. “Startupisté” jsou normální podnikatelé a já “startupový” vývoj firmy beru jako nové status quo, jakým dnes vznikají a v budoucnu budou vznikat firmy globálních rozměrů.  

5. Proč by podle tebe měl člověk investovat do startupů? A proč ne?

Moje odpověď bude souviset s předchozí otázkou. Být u zrodu firmy, ze které se během několika let může stát když ne globální, tak důležitý odvětvový hráč je velmi silný motiv. Stejně tak jako být u firmy, která řeší důležitý společenský problém. 

Myslím, že díky tomuto přesahu a vidině hlubšího smyslu v tom, co podporuji a pomáhám rozvíjet, stojí za to o investování do startupů přemýšlet. No a pak je tu finanční zhodnocení investice, které je v případě úspěchu nesrovnatelně vyšší než u jiných aktiv. To je ale dobré brát jako důsledek, nikoliv cíl. Je málo oblastí, které toto všechno nabízí.

6. Proč neinvestovat do startupů? Je tu vyšší míra rizika, přímé investování do startupů a řízení portfolia vyžaduje dost času a mnohdy i nervů. Rozhodně to není pro všechny. 

Je komplikované najít v dnešní době angel investora nebo tomu stávající ekonomická situace nahrává? 

Záleží, komu říkáme angel investor. Pokud je to člověk, který kromě financí poskytuje také své know-how, zkušenosti a kontakty, čímž ti dopomůže se dostat do další fáze, např. dalšího kola financování, takových tu moc není. 

Nejlepšími andělskými investory budou bývalí zakladatelé, kteří si již prošli celým tím náročným procesem od nápadu, přes raketový růst firmy až po exit. Než tu ale budeme mít potřebný počet těchto success stories, chvíli to ještě potrvá. K tomu je důležité přispět všemi prostředky, aby tyto úspěšné příběhy vůbec vznikly. Obecně se jedná o podporu podnikatelství ve společnosti a nebo zásadnější proměnu aktuálního systému vzdělávání. 

>Zároveň jde ale o to, pokoušet se v aktuálním stavu hledat andělské investory, kteří jsou schopni pomoc současným startupům a aktuálně přispět k rozvoji celého ekosystému. My se domníváme, že český ekosystém je stále ve velmi rané fázi a je tu ohromný skrytý lidský, znalostní a investiční potenciál. Vidíme tu velký počet potenciálních investorů, kteří ještě dnes neví, že by se andělskými investory mohli stát a neví vlastně ani jak na to. Těmto se snažíme co nejvíce snižovat bariéry vstupu.

7. Je na začátku spolupráce projekt nebo investor? Lze obecně říci, že jedno vždy přiřazujete k druhému nebo je to individuální?

Vždy je na začátku startup, ten je totiž nositel hodnoty pro investory. Kdybychom měli hypotetickou situaci, že máme dva velmi kvalitní projekty, které pasují do portfolia fondu, pak samozřejmě vybereme ten, kterému můžeme přinést větší přidanou hodnotu. Ta bude větší, pokud některý z našich investorů rozumí danému odvětví nebo v něm má více relevantních kontaktů.

8. Hledáte angel investory mezi stávajícími investory nebo se k investování snažíte přesvědčit ještě ty “nepolíbené”? 

Zejména se zaměřujeme na ty startupovým světem a andělským, my říkáme angažovaným investováním, “nepolíbené”. Zkušení angel investoři většinou tíhnou k tomu si své investice spravovat sami. Na druhé straně, mezi našimi investory lze nalézt i zkušené “anděly”, kteří si u nás své portfolio rozšíří o cílových až 12 - 15 společností a navíc se dostanou do lidské a businessové komunity podobně smýšlejících lidí.  

9. S jakým(i) zajímavými startupy nyní spolupracujete? 

První zainvestovanou společností je travel startup SmartGuide. S tvorbou portfolia ale de facto začínáme, máme nyní rozpracovaných několik projektů, na konci října budu moci říct více. Co můžu říci, že se jedná o společnosti z oblasti finančních technologií a řízení lidského kapitálu.

10. Jste jako Grouport nějakým způsobem připraveni na možný příchod ekonomické krize? 

Obecně u nás v týmu věříme v to, že jakýkoliv směr v rámci vývoje ekonomického cyklus je doprovázen novými příležitostmi. Každý investor vnímá v negativním vývoji ekonomického cyklu příležitost v korekci cen. Zkrátka, dnes vysokými valuacemi rozmazlení zakladatelé budou muset ubrat ve svých předpokladech.

Pokud ale půjdeme dále do hloubky problému, musíme se zamyslet jaké jsou příčiny krize a na jaké oblasti ekonomiky krize dopadá. Krize má totiž jednu úžasnou funkci - okamžitě odhaluje neefektivity a problémy v celém systému, které v něm často přežívají setrvačností a v dobrých časech není motivace je řešit. A jak to dopadá? Podívejte se na žebříček nejhodnotnějších společností.  

Mimochodem, Andreessen Horowitz, jeden z největších a nejúspěšnějších fondů rizikového kapitálu vůbec, ale také české Credo Ventures, začínali investovat v roce 2009, v době největšího rozpuku globální finanční krize. Credo v této těžké době navíc zvládlo získat peníze od investorů do fondu. Domnívám se, že venture capital umí z krizí naopak vytěžit to nejlepší.

11. Jak vypadá tvoje vysněné spojení startupu a angel investora.

Jsou to partneři, kteří se vzájemně podporují, respektují a celou tu jízdu na horské dráze si užívají. Můžeme v tomto vztahu hledat mnohé analogie :).


 

Back

Komentáře

Žádné příspěvky

Přidat příspěvek

Maximální počet znaků pro zprávu je 1000. Napsáno znaků: 0
Není povoleno vkládání HTML.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (9.2 + 2.4) *

Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Nahoru