• An Angel’s fund where investors and startups grow together through engaged investments.

Pod pokličkou Grouportu, díl 1.

Pod pokličkou Grouportu, díl 1.

Kdo jsou naši investoři?

S novým rokem přicházejí i nové iniciativy. S Michalem jsme se rozhodli, že je načase začít víc šlapat do naší mediální prezentace, víc se otevřít světu, aby bylo vidět, co a jak v Grouportu děláme. A tak máme nový cíl – kromě podcastů, které připravujeme, každý týden publikovat také článek na blog. Uvidíme, jestli nám naše předsevzetí vydrží déle než to, že budeme pravidelně chodit do posilovny. :) 

První článek nemůže být o ničem jiném než o tom, kdo jsou naši investoři a co v Gruportu vlastně děláme. Při odstartování našeho projektu, zhruba rok a půl zpátky, jsme vycházeli z následujícího předpokladu: Startupy jsou „cool”, hodně se o nich mluví, ale málokterý manažer vlastně pořádně ví, co se v takovém startupu děje. Zkuste si tu situaci představit – jste úspěšný manažer, je vám něco přes 45, a bilancujete svou kariéru. Přemýšlíte, jestli chcete dalších 10 až 15 let dělat to samé, nebo se spíš zapojit do nového projektu. Třeba do startupu, o kterém jste už tolikrát slyšeli. Nápad se vám líbí, ale narazíte na prvotní překážky. Nevíte, kde takový startup najít. Nevíte, jak se zapojit. Nevíte vlastně ani to, co mu nabídnout. A právě pro takové lidi tu jsme my. Nebo jsme si to aspoň mysleli. 

A jaká je realita? Překvapivě jsme se s našimi představami celkem trefili. Zhruba 60 % našich investorů se pravidelně aktivně zapojuje. To jinými slovy znamená, že se jednou až dvakrát za měsíc schází na pár hodin na meetinzích se startupisty. Buď s těmi potenciálními, u kterých se investice zatím zvažuje, nebo s těmi, do kterých už bylo investováno. Investoři si tak rozšiřují obzory a poznávají, co práce ve startupy obnáší. Abychom ale byli upřímní, zatím nemáme investora, který by do startupu přešel naplno. A samozřejmě mezi sebou máme i investory, kteří jsou zatím čistě pasivní a moc se nezapojují. A to nejen z řad manažerů, ale třeba i lékařů. :)

Nyní za sebou máme zhruba polovinu hodnotících meetingů s našimi investory za rok 2019 a pokud bychom měli vypíchnout jednu věc, která je spojuje, tak je to nadšení, že mohou být zapojeni. Baví je drive mladých startupistů a jejich netradiční pohled na svět. A my doufáme, že to takhle vydrží.

Back

Nahoru