• An Angel’s fund where investors and startups grow together through engaged investments.

„Pomáháme investorům, aby příštích 10 let žili jinak, než těch 10 předchozích.“

Rozhovor s partnerem Grouportu, Petrem Šímou, ohledně jeho práce ve společnosti a názorech na aktuální dění kolem startupů
„Pomáháme investorům, aby příštích 10 let žili jinak, než těch 10 předchozích.“
 1. Jak jste se dostal k práci, kterou právě děláte? (Se startupy?)

Po 25 letech v poradenství jsem cítil potřebu změny. Moc jsem přivítal návrh kolegy Michala začít dělat se startupy. Začali jsme s poradenstvím pro startupy i pro investory a postupně si našli svoji pozici v angel investování. Pro běžného investora je to docela náročné - ideální pozice pro náš tým. 

 

 1. Popište prosím hlavní náplň Vaší práce.

Moje hlavní zodpovědnost je nyní fundraising. Jednání s potencionálními investory. Dal jsem si za osobní cíl přivézt více lidí k angel investování. Nemáme u nás to tradiční podhoubí jako v USA, lidé tak často nezakládají a neprodávají firmy. Tak to musíme dělat trochu jinak. 

 

 1. Co je rozhodující při hodnocení, zda investovat do startupu, či nikoliv? Volíte na základě “gut-feelingu”, nebo dáváte přednost finančním modelům?

Obojí je důležité. Nemůžeme investovat do nesmyslu jen proto, že se nám líbí. Musí za tím být čísla a chladná úvaha. Ale tým je vždy zásadní. Musíme odhadnout jeho schopnost vydržet v nasazení a dodávat výsledky.

 

 1. Mají startupisté něco společného?

Určitě entusiasmus, ochotu vsadit vše na jednu kartu a vrhnout se naplno do svého projektu. Je tam spousta iniciativy, odhodlání. To, co asi chybí běžným zaměstnancům. 

 

 1. Existuje nějaký “zaručený” prvek úspěšného startupu?

Asi každý, kdo pracuje se starupy, poznal, že mnohem důležitější než geniální nápad, je schopnost jeho dotažení. Tým, který má jasnou strukturu, priority, schopnost posouvat se po jednotlivých milestonech. Delivery. Projekt se stokrát změní, tým je zásadní.

 

 1. Mají podle Vašeho názoru zahraniční společnosti něco navíc, co by se ty tuzemské mohly učit nebo naopak?

V Evropě, a u nás speciálně, je mnohem větší skromnost. Je tu spousta zajímavých, technicky výborných projektů. Ale neumí se tak dobře prodat jako v USA, hlavně Silicon Valley. Chtělo by to větší sebevědomí, drive. Ale to je dáno kulturními rozdíly. Navíc náš malý trh dává horší podmínky pro rozjezd globálních projektů. Je těžší se prosadit tady v B2C než třeba v Německu.

 

 1. Je podle Vás dostatek startupů na trhu? 

Dobrých projektů není nikdy dostatek. My si ale nemůžeme stěžovat. Díváme se na projekty v různých zemích a jsou překvapivě kvalitní. Samozřejmě v rané fázi, na kterou se zaměřujeme, není nikdo dokonalý. Ale určitě je tu prostor – lepší investorské zázemí přivede více projektů.

 

 1. Změní se v dohledné době situace?

Snad jenom k lepšímu. Když budeme mít více angel investorů, více podnikatelů si troufne realizovat svůj projekt.

 

 1. Mrzí Vás některá investice? 

Samozřejmě. U některých projektů jsme ještě nebyli schopni investovat, některé jsme podcenili. U některých naopak zklamal tým. To je ale podstata tohoto druhu investování. Nejde sázet na jeden projekt.

 

 1. Co mají společného investoři, se kterými spolupracujete / které hledáte?

Grouport se zaměřuje na ty budoucí. Je to takový inkubátor pro investory. Typický investor je úspěšný manažer. Věkově kolem 50. let, který ví, že za deset let už nechce být jen zaměstnanec. Příštích 10 let chce strávit jinak než minulých 10. Ale zase nemá odvahu nebo možnost se vším praštit a hledat si něco vlastního. My mu dáváme možnost nakouknout do startupového prostředí. On má zkušenosti, znalosti, kontakty. To je to, co startupy potřebují. Naše úloha je ukázat, jak pomoci a neublížit. Vychovat z něj angel investora.

 

 1. V čem se liší investor Grouportu od investorů jiných společností? 

Jsme angel investoři, chceme našim společnostem aktivně pomáhat. A jsme skupina investorů s kolektivní zkušeností.

 

 1. Odmítnuli jste někdy nějakého investora? 

Jistě. Někteří investoři nechápou principy investování do startupů a nechtějí se přizpůsobit. Navíc Grouport hledá u investorů i jinou hodnotu než jen peníze.

 

 1. Jaké jsou vaše dlouhodobé cíle v rámci společnosti Grouport?

Samozřejmě chceme pro investory vydělat peníze, najít úspěšné projekty. Ale naši investoři si zároveň hledají svoje budoucí uplatnění, zábavu, která jim bude i vydělávat. Chceme jim ukázat, jak se tomu mohou věnovat naplno.

 

 

 1. Jaké vás nyní čekají zajímavé projekty / konference?

Na podzim chystáme konferenci o angažovaném investování. Chceme spolupracovat se všemi angel investory a rozvíjet investorské prostředí.

 

 

  15.  Nedávno jste se zúčastnil startupové konference NOAH v Berlíně. Jaké z ní máte pocity?

 

NOAH byl pro nás spíš inspirací. Viděli jsme mnoho evropských startupů, které to dotáhly na globální úroveň. Jde to i v Evropě. Zásadní je ale rychlý rozvoj, který potřebuje spoustu kapitálu.

 

 

 

Back

Komentáře

Žádné příspěvky

Přidat příspěvek

Maximální počet znaků pro zprávu je 1000. Napsáno znaků: 0
Není povoleno vkládání HTML.

Pokud jste člověk, nevyplňujte

Sečtěte a zaokrouhlete (46.4 + 30.7) *

Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Nahoru