• An Angel’s fund where investors and startups grow together through engaged investments.

Říjen plný novinek, představujeme vám Tatum Blockchain Services!

Proč jsme investovali do týmu společnosti Tatum Blockchain Services?
Říjen plný novinek, představujeme vám Tatum Blockchain Services!

Jedním z klíčových charakteristických jevů vývoje posledních několika desítek let je demokratizace technologií. Od doby, kdy počítače o zlomku výkonu ve srovnání s dnešními průměrnými osobními počítači, byly schopné naplnit celá patra budov a byly určené pro omezené firemní použití, posunuli jsme se k několika osobním počítačům v každé domácnosti a supervýkoným počítačům v našich dlaních v podobě mobilních telefonů. “Železo” je pro nás nyní již komodita, nicméně trend demokratizace technologií pokračuje dále na straně dat. Otevření vlastní datové základny prostřednictvím API a naopak využití technologie a dat ostatních subjektů je princip, který umožnil platformám jako je Facebook, Google nebo PayPal bezprecendentní růst a globální rozšíření, na kterém založili své úspěšné obchodní modely. Datové “otevírání se” je dnes pro technologické společnosti běžné, nicméně lze sledovat, že se přestává týkat pouze jich. Vlády, veřejné instituce, finanční sektor, ale i netechnologická firemní klientela dnes spatřují propojení s ostatními subjekty prostřednictvím API nástroje, který jim umožňuje ztransparentnit jejich fungování, automatizovat interní procesy nebo vytvářet nové obchodní modely, jež umožní jejich další růst. Postavit technologický tým, který interně vyvine API a celou infrastrukturu je pro tyto subjekty dnes velmi obtížné, ne-li krátkodobě nereálné.  Proto dnes vidíme rostoucí investiční aktivitu do API platforem zaměřených na konkrétní odvětví či použití (např. Rapyd či Impala).

 

Další stavební kámen prohlubující se demokratizace technologií pro nás představuje blockchain, který vytváří novou oblast ekonomiky - ekonomiku důvěry v rámci decentralizovaného vztahu více subjektů. Z hlediska časování se technologie blockchainu stále nestala standardem ani masivně aplikovanou technologií, nicméně tržní signály napovídají, že se tomu v několika dalších letech může stát. Tatum však není součástí tvrdého jádra blockchainových (krypto projektů), dokonce jde částečně proti jejich filozofii. Uživatelům umožňuje využít střední cestu částečné centralizace (využití off-chain vrstvy), která institucím v odvětvích pod určitou formou regulace dovoluje přikročit k vynucení centrálně daných pravidel (např. compliance v případě finančních institucí). Z hlediska obchodního potenciálu může jít o nástroj, který umožňuje rychlou adopci blockchainové technologie nejen z pohledu času, ale také snížením nákladů na vývoj a pokles transakčních nákladů.

 

V týmu zakladatelů se snoubí unikátní mix zkušeností s řízením vývoje a implementací technologií velkého rozsahu v oblasti finančního sektoru, který je citlivý na compliance a lokální regulatoriku.

 

“Cílem Tatumu je přivést blockchain do běžného života. Vyvinuli jsme proto světově unikátní BaaS (blockchain as a service) platformu, umožňující klientům rychlý a snadný vývoj blockchainových aplikací. Aniž by museli mít experty na blockchain, s pomocí platformy Tatum jsou klienti schopni vytvořit blockchainové aplikace za 1 až 3 dny namísto typických 6-18 měsíců. Platforma navíc obsahuje funkce, které nelze nikde jinde ani najít. Instantní transakce, mikrotransakce nebo schopnost regulovat dříve neregulovatelný svět blockchainu pomáhá firmám zůstat na technologické špičce.

Investice Grouport bude sloužit primárně k expanzi na zahraniční trhy, nejdříve v rámci EU, posléze do US. Grouport byl pro nás od začátku skvělým partnerem, který investuje nejen do technologie a vize, ale i do lidí. Výběr prvního investora je pro každý startup kritickým okamžikem. Naším hlavním požadavkem byla schopnost investora být nám podporou při expanzi a to byl také důvod, proč jsme si vybrali Grouport. Navíc nám přináší nejen chybějící know-how, ale i kontakty a zkušenosti.” Doplňuje Jiří Kobelka, zakladatel a CEO společnosti Tatum Blockchain Services s.r.o.


 

Back

Nahoru