• An Angel’s fund where investors and startups grow together through engaged investments.

Rozhovor s Honzou Krahulíkem

"Českým startupům tahle vlastnost často chybí, umět se trochu prodat, pochlubit se tím, co vymysleli, být na to hrdí, udělat trochu show..."
Rozhovor s Honzou Krahulíkem

Jaká byla tvoje cesta ke společnosti Grouport?

Pestrá:) Už při škole jsem začal pracovat ve velké korporaci, kde jsem si prošel pár pozicemi, a to jak v ČR, tak i v zahraničí. Vždycky mě lákalo mít svůj vlastní business a tak jsem v roce 2013 spolu s dalšími 2 kamarády založil LITS Global, startup který funguje dodnes. Nejvíce mě na tom vždycky bavilo věci rozbíhat a tak jsem hledal další výzvy, kde můžu pomáhat nakopnout ambiciózní projekty. To mě přivedlo až ke Grouportu, který jsme založili. Pro mě to bylo ideální vyústění, kam jsem přinesl pohled a zkušenosti z obou stran se kterými dneska pracujeme - manažeři z korporací = naši potenciální investory a startupy

 

Co obnáší tvoje práce?

Dá se říct, že jsme také startup, takže od všeho trochu. Sháním nové investory do Grouportu, účastním se výběru potenciálních startupů na investici. Nejvíc mě ale baví práce s naší komunitou a to jak investorů, tak i startupů. Snažíme se abychom jim dávali co nejvíce možností na setkávání a učení se jeden od druhého, a aby společně mohli růst. Můj background je business development a marketing, takže se do startupů zapojuji hlavně v těchto oblastech a tyhle oblasti mám na starosti i v rámci směřování Grouportu. Poslední moje oblast je event management, na podzim se nám povedlo zorganizovat úspěšně konferenci Angažované investování, což pomohlo Grouportu se etablovat na české investorské scéně.

Co si myslíš o aktuální české startupová scéně?

Máme tady mnoho zajímavých a nadějných projektů. Nápadů je spousta, ale občas chybí "koule" na to, aby se ty lidi do toho naplno pustili a často se tak spousta skvělých projektů zahodí a foundeři jdou raději do "jistoty" zaměstnání. To mě mrzí a chtěl bych to změnit. Chceme být pro projekty parťák, který jim dá nejen peníze, ale hlavně svůj čas a trochu odvahy, aby na to nebyli sami. Je super, jak tady funguje startupová komunita - každý se s každým zná, což je fajn, zároveň je to náročné protože reference o vás se rychle šíří, takže musíme dávat pozor, abychom jsme se uvedli fakt ve skvělém světle, což se nám snad zatím daří:)

Proč jste se rozhodli investovat do startupů ve stávajícím portfoliu Grouportu?

Máme jasně stanovených okolo 30 kritérií, které bodujeme na stupnici 1-5 a to jak my (management tým), tak naši investoři. Projekt buď projde nebo neprojde. Pak ale přichází do hry i ty méně kvantifikované kritéria, jako je chemie mezi námi atd. tam už máme každý svého favorita a často to bývají zajímavé diskuze. Za mě je nejdůležitější ten tým, který za projektem stojí. Excel sheety a business plány se ještě tisíckrát změní, ale já musím mít jistotu, že ten tým to ustojí a je dostatečně agilní k tomu, aby ho to nepoložilo a šel dál. To je pro mě klíčové a to vidím v našich současných 4 startupech - velmi silné a zkušené týmy, které si poradí s každou výzvou.

Jaký typ startupů vyhledáváte?

Naše investiční strategie je zaměřena na 4 oblasti - deep tech, market places, IoT a fintech. Koukáme jen na projekty, které jsou škálovatelné do zahraničí a mají potenciál se alespoň desetinásobně zhodnotit. Jak jsem ale říkal v předchozí odpovědi, klíčový je pro nás tým - to je alfa omega všeho.

Je něco, co bys českým startupům a startupistům doporučil pro inspiraci v zahraničí?

Nemám moc rád generalizaci a nerad dávám startupy do nějakých krabiček jako "český" a "zahraniční". Ale pokud bych měl zmínit jeden typický rozdíl, který vnímám mezi českými a zahraničními startupy, tak je to sebevědomí, to jak se prezentují. V zahraničí mi přijde, že sebevětší blbost se prezentuje sebevědomě jakoby to byl nový Facebook. Českým startupům tahle vlastnost často chybí, umět se trochu prodat, pochlubit se tím, co vymysleli, být na to hrdí, udělat trochu show. Ať se kouknou na nějaké zahraniční pitche a inspirují se z toho.

Je nějaký startup, ať už v ČR nebo ve světě, který tě překvapil svým úspěchem a kterému fandíš?

Asi nemám jedno jméno, které bych chtěl vypíchnout. Fandím startupům obecně. Přijde mi to něco úžasného co se nedá popsat a co mě hrozně nabíjí. Představte si, když se člověk rozhodne, že ho něco trápí, vidí nějakou potřebu, chce něco změnit a jde si zatím. Založí startup dá do něj svůj čas a peníze a jde po hlavě za svojí vizí, ta energie co z něj tryská to nadšení je úžasné a tomu já fandím. Fandím, aby si lidé šli za svými sny, aby se nebáli věci měnit a je úplně jedno jestli je to unicorn typu Kiwi nebo malý projekt v inkubátoru.

Proč by podle tebe měl člověk investovat do startupů?

Pro to, co jsem popsal v předešlí odpovědi, kvůli té energii. Baví mě pozorovat, jak se naším investorům, kteří jsou často unaveni korporací rozzáří oči, když přijdou do kontaktu s touhle energií. Když vidí, co se globálně děje, jaké jsou trendy a mohou být toho součástí. Mají najednou pocit, že jsou součástí něčeho velkého, co mění svět. Takže pokud někdo chce tento pocit mít, je to ten správný důvod. 

Co bys doporučil potenciálním investorům, kteří přemýšlí, jestli zkusit investovat do nějakého projektu.

Ať do toho jdou. A ať jdou do toho s námi:) Beze srandy! Myslím si, že je hrozně obtížné do angel investmentu naskočit jako nezkušený člověk. Je to reálně full time - hledat ty pravé projekty, vybírat je a pak se o ně starat není úplně jednoduché. Navíc pokud chcete nějak diverzifikovat riziko, potřebujete zainvestovat 8-10 projektů, takhle nelítostně vychází statistiky. Proto bych doporučil začínajícím investorům, aby do toho šli s někým, nakoukli pozvolna do toho, co to všechno obnáší a poté naskočili naplno. Angel investování není pro každého, ale pokud Vás to pak chytne, je to bomba.

Kde vidíš Grouport za deset let? 

Vidím ho jako číslo jedna na engaged investment v CEE. Budujeme inkubátor pro začínající investory - lidí z korporací, kteří se chtějí podívat do světa angel investingu a být součástí komunity lidí, kteří na tom jsou podobně. Takových lidí je spoustu a pořád jich přibývá - zkušených manažerů, kteří zvažují jestli korporace je pro ně to pravé a hledají další možnosti jako koníček, jako part time nebo jako full time - je to jedno. Pro ty tu jsme a budeme. To je úžasný trh na kterém jsme, trh, který je rostoucí, a na který přinášíme velmi unikátní hodnotu. Tak si držme palce, ať to za těch 10 let tak je:)

Back

Nahoru